« Hem

Avdelningar
 » Film & TV
 » Internet
 » Spel
 » Teknik


Resurser
 » Arkiv
 » Forum
 » Nyhetsbrev
 » Tävlingar


Övrigt
 » Annonsera
 » Hjälp
 » In English
 » Om oss

Webbys Internets Oscars

Nomineringar klara.






The Webby Awards i USA presenteras av The International Academy of Digital Arts and Sciences och brukar kallas "Internets Oscars". I år är det dags för att dela ut priserna för sjunde året. The 7th annual Webby Awards äger rum den 18 juni i San Francisco.

Avsikten med "The Webby Awards" är att ge publicitet åt bra webbsajter. Man vill vara modernare än Oscarsgalan därför är tacktalen begränsade till några få ord. Hela prisutdelningen klaras därför av på mindre än 2 timmar.

Man delar ut priser i 30 olika klasser med 5 stycken nominerade sajter i varje klass. I varje klass delas det ut 2 priser: The Webby Award och The People's Voice Award. Domare från akademin bestämmer vem som skall få The Webby Awards. The People's Voice Award delas ut till de sajter som får mest röster i en omröstning online där alla får deltaga. Nedan ger vi exempel på de nominerade sajterna i några av de populäraste klasserna.

Broadband:
120Seconds.com http://www.120seconds.com
bThere http://www.bthere.tv
GUGGENHEIM.COM http://www.guggenheim.com
KaZaA http://www.kazaa.com
Oddcast http://www.oddcast.com

Film:
Donnie Darko http://www.donniedarko.com
IFILM http://www.ifilm.com
Metacritic http://www.metacritic.com
Waking Life http://www.wakinglifemovie.com
Without a Box http://www.withoutabox.com

Games:
Banja http://www.banja.com
EA.com http://www.ea.com
Gamasutra http://www.gamasutra.com
Netbaby http://www.netbabyworld.com
PopCap Games http://www.popcap.com

Humor:
Fuckedcompany.com http://www.fuckedcompany.com
Heartless Bitches International http://www.heartless-bitches.com
Legodeath - A Museum of Horrors http://www.legodeath.com
The Onion http://www.theonion.com
SatireWire http://www.satirewire.com

Music:
all songs considered http://www.npr.org/programs/asc
Freemuse http://www.freemuse.org
Hearts of Space http://www.hos.com
Live365 http://www.live365.com
LOOPLABS http://www.looplabs.com


News:
allAfrica.com http://www.allafrica.com
Arts & Letters Daily http://www.aldaily.com
BBC News http://www.bbc.co.uk/news
Debkafile http://www.debka.com
Poynter.org http://www.poynter.org

Prints+Zine
Mr. Beller's Neighborhood http://www.mrbellersneighborhood.com
National Geographic Magazine http://www.nationalgeographic.com/ngm
ONTHERAIL http://www.ontherail.com
Salon.com http://www.salon.com
The Smoking Gun http://www.thesmokinggun.com

Travel:
IgoUgo http://www.igougo.com
Lonely Planet Online http://www.lonelyplanet.com
site59.com http://www.site59.com
travel intelligence.net http://www.travelintelligence.net
World Hum http://www.worldhum.com

Mer information via länken nedan:
Läs mer om Webbys Internets Oscars här

Intresserad av Internet? Prenumerera på vårt GRATIS nyhetsbrev:

 

Tillbaka Upp Skicka Diskutera
 

Youtube fylls med gratis långfilmer
Sopcast gratis fotboll är gott?
Viaplay fotboll i din PC-dator och TV.
Viaplay: Sport, filmer, tv i din mobil, PC och TV
Politiskt inkorrekta uppstickare hotar gammelmedia?
Bredbandsbolaget ger support i snigelfart
Wordpress, Drupal eller Joomla gratis CMS för sajten?
Mobilt bredband värt att satsa på?
Bredbandsbolaget har problem med ADSL och telefoni
Ipredator








  © 2005 Arealia AB.
  Om oss | Sekretesspolicy